Pikantne burrito, sombrero, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina na Fiesta de los Muertos – to skojarzenia napływające na myśl, gdy rzuca się hasło: Meksyk. Co ma do zaprezentowania kraj zaludniony niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne zwiedzanie stolicy to oglądanie placów i niezwykłych kościołów. Zadziwiające jest to, iż w otoczeniu ołtarzy niektórzy chcą zamontować kłódki z modlitwami o szczęście i zdrowie, które przeznaczone są dla bogobojnych złoczyńców. Prawdziwą kulturę i zwykłych mieszkańców tego kraju da się poznać w paru różnorodnych miejscach. Zwiedzanie można zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z największych stadionów na świecie). Całkiem sporo powie turystom rzecz jasna Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (przede wszystkim przedstawia sztukę Dalego). W Megalopolis koniecznie należy zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę budowaną w latach 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z największych katedr wybudowanych na ziemi. Kolejny rekord jest udziałem placu w mieście, którego powierzchnia osiąga niemal 46800 metrów kwadratowych – mowa naturalnie o Plaza de la Constitución (znanym również pod nazwą Zócalo). Tuż obok można zobaczyć wzniesiony na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na zapoznaniu się z lokalną architekturą, najlepszym na to pomysłem jest odwiedzenie pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie wąskich uliczek, rynków i wielobarwnych zabudowań – idealny przykład hiszpańskiej architektury epoki kolonialnej. Wśród budowli pochodzących z czasów kolonizacji, można spotkać też kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać legendę z dreszczykiem.

Znaczące resztki zabudowań

Wśród najbardziej znaczących atrakcji turystycznych Meksyk wskazuje Palenqué to jest pozostałości miasta Majów. Miejscowość ta jest położona na południu Meksyku w stanie Chiapas, tam znajduje się także stanowisko archeologiczne które wymienia się jako główną atrakcję. Ruiny starożytnego terytorium zamieszkiwanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a odkrytego bagatela w 1746r. dostarczają sporo niezapomnianych wrażeń. Kamienne budowle wynurzające się z dżungli tropikalnej to widok, który powinien zobaczyć każdy odwiedzający ten kraj. Naturalnie największą reakcję wśród podróżników stanowi Świątynia Inskrypcji czyli miejsce pochówku Pakala Wielkiego – najbardziej znanego władcy. To miejsce kultu ma formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć stopni. Docierając na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabudowania Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na odwiedzenie? Rzecz jasna resztki znajdującego się pod ziemią akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż życia

Aztekowie i Majowie poważnie przyczynili się do powstanie dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji taki budowle jak starożytny zespół pałacowy znany pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników oraz El Caracol (czyli Ślimak). To jeden z siedmiu współczesnych cudów świata, dlatego trzeba go zobaczyć. Te ogromne przestrzenie bogate w pozostałości budynków budzą podziw nie tylko wśród archeologów, ale wydają się nie lada atrakcją dla miłośników Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, można odwiedzić najdawniej zbudowaną w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie należy zapominać także o azteckim centrum kultu – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć wyprawę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to świetna okazja na zobaczenie cudów schowanych w naturze. Płynąca tam rzeka Grijalva wpływa na prastary Kanion Sumidero. Jest możliwym skorzystać z dwugodzinnego kursu łodzią przez wąwóz, żeby mieć gwarancję niezwykłych doświadczeń. To bardzo spektakularne miejsce, które jest projektem tylko natury bez pomocy ludzkiej. Zamieszkuje ją wiele drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto również zajechać do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Gdy chcemy poznać jak w Meksyku mają się słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, niezwłocznie trzeba wybrać się do jego urlopowej wizytówki a mianowicie do Cancún, w którym warto zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków oraz nurkować. Wśród najistotniejszych atrakcji gwarantujących turystom pozytywnie szokujące wrażenia znajdują się również: cenota schowane pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których zdarza się spotkać flamingi, Akuami pełne potężnych żółwi oceanicznych, wspaniała Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się bagatela siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Można również wybrać się na oglądanie robiącego wrażenie, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w miejscowości Atlixco.

23 lut Brak komentarzy admin Kategoria , ,