Sandomierz to miasteczko położone w województwie świętokrzyskim przez które przepływa rzeka Wisła. Przez wielu nazywane jest Małym Rzymem, często porównywane do Krakowa z tą różnicą, że jest o wiele mniejsze, a przede wszystkim spokojniejsze. Jest idealnym miejscem do zwiedzania dla osób, które chcą sobie zrobić krótką i przyjemną wycieczkę, a tym samym nacieszyć oczy widokami i poznać odrobinę historii. Miasto oferuje szereg dobrych restauracji, lokalny bezalkoholowy cydr sandomierski oraz wiele regionalnych piw. Okolica słynie również z winiarni i domowej roboty wina robionego z tutejszych winogron.

Atrakcji w Sandomierzu jest co niemiara. Wystarczy wpisać wyszukiwaną frazę w pierwszy portal turystyczny i pojawia się nam około 50 miejsc, jakie należy zobaczyć w tym, na pierwszy rzut oka, małym miasteczku.

Co należy zobaczyć w Sandomierzu?

Na pewno Rynek Sandomierski, ponieważ jest to najbardziej charakterystyczny punkt Sandomierza. Z czterech stron otoczony jest zabytkowymi, uroczymi kamienicami zbudowanym w stylu renesansu, które nadają mu kameralności. Na środku znajduje się budynek Ratusza, postawna budowla, uważana za jedną z najpiękniejszych tego typu w Polsce. Na rynku wiosną i latem spotkamy tłoczących się turystów, jednak zimą i jesienią jest spokojnie i miasto zapada w letarg. Trzeba również pamiętać, że to właśnie na rynku w Sandomierzu nagrano większość scen popularnego serialu – Ojciec Mateusz.

Kolejną atrakcją znajdującą się nieopodal rynku są podziemia Sandomierza. Trasa podziemna utworzona jest na kanwie podziemnych piwnic kupieckich, którzy składali tam swoje towary. Biegnie pod około 8 kamienicami, a ich głębokość sięga 12 metrów pod ziemią. Z niektórymi z pomieszczeń wiążą się legendy, które zostają omówione przez przewodnika, a samo przejście wraz z historiami opowiadanymi przez przewodnika wynosi 45 minut. Kolejnym miejscem, jakie należy odwiedzić, jest Brama Opatowska. Jest to jedna z czterech bram wjazdowych do miasta, która zachowała się w stanie całkowitym. Za drobną opłatą można wejść na jej górę z której rozciąga się punkt widokowy na całe miasto oraz Góry Pieprzowe.

Atrakcją obowiązkową na mapie Sandomierza jeżeli chcemy bardziej zrozumieć i poczuć historię Sandomierza to Zamek Sandomierski. Z całej budowli zachowało się tylko jedno skrzydło, jednak oddaje ono wydźwięk całej konstrukcji. Dodatkowo w środku mieści się muzeum okręgowe, które traktuje o historii Sandomierza w przystępny sposób.

Jeżeli szukają Państwo atrakcji na świeżym powietrzu, gdzie można pospacerować w pięknym otoczeniu, to szczególnie polecany jest Wąwóz Królowej Jadwigi oraz Park Piszczele.
Wąwóz utworzony w skałach lessowych jest pięknym miejscem na popołudniową przechadzkę. Teren ten objęty jest ochroną, a w jego obrębie zawiera się 12 pomników przyrody. Najpiękniej jest szczególnie latem i wiosną, gdy cała roślinność wypuszcza pąki i liście w kolorze zielonym.

Park Piszczele to nowy punkt na sandomierskiej trasie, kilka lat temu przeszedł modernizację. Znajduje się nieopodal Rynku Sandomierskiego, a za główną jego atrakcje uważa się park linowy zlokalizowany nieopodal. Sam park utworzono na dnie starego wąwozu.

19 cze Brak komentarzy admin Kategoria , , ,