Istnieje takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego charakteryzujące się brakiem hałasu, spokojem, zrównoważonym rozwojem. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Zachwycająca siła Matki Natury
To północne państwo zaskakuje nie tylko ogromną ilością przepięknych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy człowiek ma możliwość zagłębienia się w dowolne miejsce (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wchodzenia do lasów, które są prywatną własnością), wybrać się na spacer po leśnej ściółce i nazbierać pełne pojemniczki leśnych owoców. Co zadziwiające, na terenie państwa znajduje się ponad 30 parków narodowych, a za wstęp na ich teren nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Pośród różnorodnego ptactwa, najczęściej spotykanym będzie puszczyk i orzeł przedni. Wybierając się do parków narodowych, trzeba wziąć pod uwagę w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari znajdujący się na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, że w pierwszym z wyszczególnionych spotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, która jest poprzetykana rozrzuconymi nieregularnie wysepkami (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów zapraszają niesamowicie malownicze krajobrazy, na które składa się spora liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, potężnymi lasami. Finlandia to kraj jaki z całą pewnością da się odwiedzić niezależnie od pory roku. Każda z nich posiada swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę.

Urok dużych miast
Poznając Finlandię, dobrze jest odwiedzić parę największych ośrodków miejskich, jakie są atrakcjami dla podróżników pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea zapoznające z kulturą i tradycją kraju. Stolica kraju zauroczy ciekawymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, a także niezmiernie przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura i wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Podróżników zainteresują również miejscowe teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) a także Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wspaniałymi wystawami sztuki. W Tampere czyli przemysłowym centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury urbanistycznej. Rovaniemi zaciekawi oryginalnym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia nieba na północy
Wśród atrakcji, których nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To zjawisko, które powszechnie występuje pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można obserwować 10 do 20 dni każdego roku. Choć odpoczywając w Laponii, która jest najbardziej położonym na północ miejscem kraju, można być świadkiem zorzy niemal codziennie, gdy tylko pozwoli na to niebo – nie może być żadnej chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zdobyła miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego tytułu jest słońce, które znajduje się ponad horyzontem w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z licznych niecodziennych obszarów. Wśród Najbardziej znanych znajduje się Naantali – miasto portowe, w którym został założony park rozrywkowy Świat Muminków który nosi nazwę Muumimaailma. Kolejnym ważnym punktem na trasie wycieczki musi stać się Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której największą atrakcją z pewnością będą odwiedziny w Wiosce Świętego Mikołaja, która obsługuje wycieczki również podczas lata. W istniejącym w niedalekim sąsiedztwie Santa Parku można podziwiać Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Dobrze jest zwiedzić również osadę zbudowaną z lodu, która może poszczycić się wspaniałą scenerią. Wśród obligatoryjnych miejsc do odwiedzenia znajduje się również pałac ze śniegu (Kemi), W niektórych rejonach łatwo spotkać zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Ogromną popularnością cieszą się również sauny fińskie, których niezaprzeczalnie główną funkcją jest służenie jako teren spotkań ze znajomymi oraz relaksu. Prostota fińskich smakołyków zdumiewa takimi przysmakami jak na przykład dania gotowane z reniferowego mięsa.

23 lut Brak komentarzy admin Kategoria , ,