Powstawały zarówno w miastach, jak i na wsiach. Pałace – bo o nich mowa, to niezwykle urokliwe budowle, czyniące polską architekturę tak ciekawą. Gdy powstawały, były miejscem zamieszkania dla znakomitych rodów.Wielu arystokratów, szlachciców, czy władców Polski stawiało je, czyniąc z nich typowe rezydencje reprezentacyjne. Dzisiaj w pałacach mieszka niewiele osób. Część z nich zresztą nie nadaje się w ogóle do tego, aby wchodzić na ich teren. Ale są też i takie, w których można bardzo miło spędzić weekend. I to nie tylko spacerując pomiędzy murami, ale także śpiąc w nich.

W Polsce w ostatnich latach turystyka wydaje się na nowo przeżywać swój wielki rozkwit. A pałace stają się coraz chętniej odwiedzanymi. Ludzie przyjeżdżają do nich nie tylko na weekend, ale często na znacznie dłużej. Przystosowane do goszczenia turystów, wnętrza pałacowe posiadają silnie rozbudowaną infrastrukturę noclegową. Dla wielu osób to doskonała perspektywa, aby właśnie stąd zrobić sobie bazę wypadową. Bo nie da się ukryć, że pałace zawsze stawiane były w miejscach atrakcyjnych krajobrazowo, czy też historycznie. Można w nich spędzać wieczory i poranki, a w ciągu dnia zwiedzać okolicę.
A które pałace przyciągają najwięcej turystów? Wśród tych najbardziej popularnych wymienić można pałac w Radziejowicach. Wiele osób kojarzy go doskonale, ponieważ właśnie w nim kręcone były różne sceny filmowe, między innymi sceny na potrzeby filmu „Znachor”.

Kolejną budowlą, którą wato chociaż raz w życiu odwiedzić jest pałac w Strzekęcinie. Jest to typowy przykład zagospodarowania budowli na potrzeby rekreacyjne. W murach tego pałacu znajduje się komfortowy hotel. Dookoła rozciąga się natomiast przepiękny park. Podobny park, choć może i jeszcze wspanialszy, znajduje się wokół pałacu w Mosznie. Miejscowość ta położona w województwie opolskim przyciąga mnóstwo turystów. Wiosną, gdy kwitną tu rododendrony, wiele osób przyjeżdża choćby na spacer. W pozostałe pory roku turyści zachwycają się oranżerią oraz pięknym, odrestaurowanymi wnętrzarzami. Kolejnym pałacem, o którym warto powiedzieć, jest pałac w Mierzęcicach. Fantastyczna architektura pałacu wraz z terenami zielonymi i tutaj robią ogromne wrażenie.

Czy w takim miejscu warto spędzić weekend? Jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę, że turystyka to zjawisko o charakterze rekreacyjnym, to jak najbardziej. Odwiedzanie takich miejsc bez wątpienia służy rekreacji. Wybór natomiast zamku, który chcemy odwiedzić, uzależniony jest od naszych potrzeb. Jeśli marzy się nam po prostu zaczerpnięcie odrobiny wiedzy historycznej, możemy wybrać się tam, gdzie wnętrza wyłącznie służą celom edukacyjnym. Można je zwiedzać i czerpać informacje zarówno na temat samej historii regionu, jak i na temat stylów architektonicznych. Osoby, które natomiast marzą o wypoczynku tak zwaną pełną gębą, powinny poszukać budowli, które zostały przekształcone w ośrodki wypoczynkowe. Tam można znaleźć szereg dodatkowych atrakcji, które pozwalają niemal przez cały dzień i noc cieszyć się z wypoczynku.

19 cze Brak komentarzy admin Kategoria , ,