Jedną z bardziej unikatowych miejscowości we wschodniej części Polski jest niezwykły Kazimierz Dolny, który poprzez swoje dziedzictwo historyczne i kulturalne stanowi jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w tym regionie.

Niezwykły Kazimierz

Kazimierz Dolny, niegdyś jedno z najważniejszych miast królewskich Korony Królestwa Polskiego słynące z handlu zbożem. To właśnie u brzegów Wisły w Kazimierzu w szczytowym okresie funkcjonowania miasta stało aż 60 majestatycznych spichlerzy. Magazynowano w nich jakże ważne w ówczesnych czas zboże, które następnie przez królową polskich rzek Wisłę było spławiane aż do nadbałtyckiego Gdańska.

Z tego złotego okresu w historii miasta pozostała niezwykła zabudowa, w której umiejscowiony jest nie jeden urokliwy pensjonat, hotel lub willa, w której możemy zarezerwować nocleg. W mieście znajdziemy pozostałości średniowiecznego zamku czy też elementy fortyfikacji w postaci ciekawej baszty. Kazimierz dolny to również miasto bogatych mieszczan, którzy wybudowali niezwykle urokliwe i bogato zdobione kamienice.

Jednym z najciekawszych budynków, gdzie mógłby zostać ulokowany pensjonat jest Kamienica pod Świętym Krzysztofem oraz Kamienica pod Świętym Mikołajem. Obydwa z budynków stworzone zostały na początku XVII w. przez mieszczańską rodzinę Przybyłów. Innym interesującym budynkiem jest kamienica Celejowska. Jednym z najciekawszych zabytków architektury sakralnej jest wybudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego Kościół Św. Farny oraz urokliwa Synagoga z XVI w. wraz z cmentarzem żydowskim.

Niezwykłe Spichlerze

Jednym z najważniejszych elementów zarówno historycznego, jak i współczesnego Kazimierza są bogato zdobione kamienne spichlerze, które zadecydowały o bogactwie miasta w XVI i XVII w. Niegdyś na terenie miasta było ich 60 do dziś przetrwała jedynie część, a nich terenie często jest otwarty pensjonat.

W wybudowaniu tak wielu spichlerzy zadecydowała zarówno geografia, jak i polityka. Kazimierz znajdował się na trasie handlowej między Rusią a Śląskiem oraz Pomorzem. Również z powodu żeglowności Wisły król Kazimierz Wielki zadecydował o wybudowaniu kościoła św. Farny oraz zamku, co przyczyniło się do dalszego rozwoju miasta.

Nocleg z Kazimierzu

Jeżeli interesuje nas Willa, jako miejsce noclegowe możemy skorzystać z internetu w celu odnalezienie idealnego miejsca. Każda willa oferująca miejsca noclegowe dla turystów w mieście posiadać będzie swoją własną stronę internetową lub będziemy ją mogli odnaleźć na stornach pośredniczących, jak booking.com lub Airbnb.

Poszukując noclegu możemy również skorzystać z witryn internetowych traktujących o Kazimierzu. Może być to nawet strona przynależąca do urzędu miasta, na której również możemy odnaleźć interesujące informacje. Jeżeli już jesteśmy w mieście nieocenioną pomocą posłużą nam biura informacji turystycznej.

Przyroda w Kazimierzu

Pamiętajmy, że Kazimierz to nie tylko unikatowa zabudowa to również piękna przyroda, z którą możemy mieć styczność w Kazimierskim Parku Krajobrazowym.

19 cze Brak komentarzy admin Kategoria , ,