Jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata (8 miejsce), którego gospodarka w dużej mierze rozwija się dzięki złożom ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To rejon mnóstwa wspaniałych równin, malowniczych pagórków i gęstych lasów deszczowych – bardzo zróżnicowany w kwestii widoków zagadkowy kawałek ziemi.

Pośród największych i intrygujących miejsc można tutaj odwiedzić między innymi stolicę, Abudżę, która, co ciekawe, została stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również wybrać się do Kano czyli antycznego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł suszonych na słońcu, a samo miasto powstało w XI w. Godną uwagi jest ciekawa historia tego miasta, które pierwotnie sprawowało rolę państwa-miasta i należało do ludu Hasa. Meczet, który stanowi tam jedną z atrakcji, został zbudowany w XV stuleciu.

Przemierzając niejednorodną Nigerię, dobrze jest zatrzymać się na chwilę w Parku Narodowym „Yankari”, który położony jest w południowej części stanu Bauch. Niesamowita fauna oraz flora, która stamtąd pochodzi okazuje się nadzwyczaj bogata. Dodatkowym punktem którego nie można pominąć są tam gorące źródła. Oczywiście nie ma Nigerii bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta jest jedną z tych perełek, których w żadnym wypadku nie należy pominąć.
Godnym zobaczenia jest także Święty Gaj Oszun położony na przedmieściach Oszogbo. obiekt ten łączy w sobie las i zakola, które są usiane sanktuariami, ołtarzami oraz figurami Oszun – bogini płodności plemienia Joruba.

Do innych godnych uwagi miejsc zalicza się także Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów Nigerii. Elektryzującą informacją jest fakt, że nad jego powstaniem trzymał pieczę polski badacz – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to prezentuje charakterystyczne nigeryjskie budownictwo, a większa część eksponatów które znajdują się w skansenie jest autorstwa polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, warto zwiedzić również Muzeum Narodowe zlokalizowane w środkowej części miasta Lagos. Odnajdziemy tam między innymi dzieła i świadectwa historii, oraz architektury nigeryjskiej. W szczególności godna polecenia jest wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zabity jeden z przywódców tego państwa. Muzeum wystawia również eksponaty z brązu oraz wytwory lokalnego rzemiosła. Kolejnym istotnym muzeum jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury położone w słynnym mieście Abudża. Prezentuje ono budowle Nigerii w oryginalnych rozmiarach i formach np. Pałac Katsina czy meczet Ilorin.

Zwiedzając Nigerię, nie da się nie obejrzeć wspaniałego Pałacu Oby. Ta efektowna budowla mieści się w mieście Lagos i liczy sobie już 300 lat. Wybudowano ją za rządów słynnego monarchy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii warto wybrać się w okresie od grudnia do marca. Nie należy też zapominać o koniecznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze. Na podróż należy zaopatrzyć się przede wszystkim w kapelusz i przyciemniane okulary, krem ochronny. Po kraju najłatwiej jeździ się za pomocą autobusów, Busz-taxi i minibusów.

23 lut Brak komentarzy admin Kategoria , ,