Wśród turystów jest wielu miłośników historii, osoby te decydują się często na podróże do starych lub szczególnie zasłużonych historycznie miejsc na mapie Polski (i nie tylko). Dawne dzieje co prawda są częściowo skąpane w mroku tajemnicy, ale oglądanie architektury, wyposażenia wnętrz czy eksponatów znajdujących się w muzeach może dać naprawdę rozległe pojęcie na temat tego, jak żyło się sto, tysiąc czy jeszcze więcej lat temu.
Pomysł na „historyczne” wakacje czy wczasy może narodzić się nagle i jest bardzo dobrym pomysłem. Nie trzeba daleko jechać, by znaleźć ciekawe zabytki i pozostałości z dawnych lat. Najlepiej jest opracować sobie mapę lub chociażby wyznaczyć cele podróży, żeby wypoczynek nie przerodził się w chaotyczne jeżdżenie czy bieganie od zabytku do zabytku. Przykładem ciekawego urlopu spędzonego pośród dowodów na istnienie bogatej historii naszego kraju może być chociażby podróż w poszukiwaniu najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków. Zamki – siedziby królów, niegdyś potężne budowle, teraz w najlepszym przypadku dobrze zachowane obiekty pełniące rolę muzeów czy wysokiej jakości hoteli. Cieszą oko i umysł zarówno podczas obserwacji od zewnątrz, jak i podczas eksplorowania niezliczonych komnat i sal o różnym przeznaczeniu. Chociaż ten rodzaj zabytków jest lubiany przez większość turystów, tylko miłośnicy historii w pełni wykorzystają czas spędzony na ich podziwianiu.
Turystyka polegająca na zwiedzaniu zabytków historycznych kwitnie głównie w krajach z bogatą, starą kulturą i Polska jest dobrym przykładem takiego kraju. Wśród zamków, jakie można odwiedzać, znajdują się bardzo stare, średniowieczne budowle, ale też nowsze obiekty wznoszone chociażby w stylu późnego renesansu. Niejednokrotnie zamki dostarczają bardziej skondensowanych wrażeń, bo można na ich przykładzie zaobserwować zmiany nanoszone przez lata w różnych stylach architektonicznych (dobrym przykładem jest chociażby Wawel). Dobrze jest, jeśli oprócz podziwiania zewnętrznej bryły budowli można też przyjrzeć się odrestaurowanym bądź zachowanym w dobrym stanie pobliskim budynkom gospodarczym lub pomocniczym. Są też zamki, które zostały odnowione wewnątrz tak, że wyglądają jak żywcem przeniesione do współczesności z czasów, w jakich powstały. To gratka nie tylko dla zapalonych historyków. Czasami możliwe są noclegi w jednej z zamkowych komnat, ale nawet jeśli nie, wewnątrz można obejrzeć oryginalne (odtworzone) wyposażenie, meble przedmioty codziennego użytku, dekoracje itd. To prawie zwiedzanie muzeum. Bywają tematyczne zamki – poświęcone konkretnej epoce, danemu rodowi, konkretnemu stylowi bądź specyficznej grupie zabytków jak chociażby masoniki. W zamkach można zajrzeć do bibliotek bądź przejść się po murach, śladami Białej Damy lub innego „miejscowego” ducha. Chcąc obejrzeć większą ilość tych monumentalnych budowli, warto zarezerwować sobie na to sporo czasu, na przykład całe wakacje. Porządne zwiedzenie dobrze zachowanego zamku zajmuje przynajmniej kilka godzin, a nie każdemu uda się zorganizować takie oglądanie za jednym podejściem.