To metropolia zorganizowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie dziwi fakt, iż jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i wystawnych miast na ziemi. Tak jest ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie uwolnioną zonę finansową. Trudno sobie wyobrazić, iż kiedyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Przebywając w Dubaju doświadczymy blichtr, zobaczymy nowatorskie projekty budynków, a także rewelacyjne atrakcje turystyczne.

Przede wszystkim trzeba zobaczyć panoramę Dubaju z 124-go poziomu Burj Khalifa czyli najwyższego budynku na ziemi. Żeby wspiąć się na szczyt, nic tylko wsiąść do modernistycznej windy, która jedzie z szybkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło architektoniczne będące znakiem współczesnej inżynierii, hołdem dla nauki, technologii oraz wzornictwa. Udowadnia bardzo szybki rozwój, a dodatkowo pełni funkcję pomnika przepychu z którym kojarzą się niektóre kraje Bliskiego Wschodu.

Spacerując obok tego budynku, można natrafić na najpiękniejsze multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Znajdują się one na 12-hektarowym jeziorze i posiadają rozbudowany, wielowymiarowy, okazały repertuar muzyczny, a wody ze skaczącej fontanny potrafią wyrzuć strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Będąc w tym mieście przede wszystkim należy skorzystać z najnowocześniejszego metra na ziemi. Jeśli znajdziesz się w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak maszynista – metro bowiem nie posiada go i jest zupełnie zautomatyzowane. Z poziomu przedniej szyby można oglądać niezapomniane widoki tego współczesnego miasta.

Dubaj zaskakuje takim ciekawostkami jak lepienie bałwana i pościg na nartach – dla tego miasta nie ma w ogóle znaczenia, że znajduje się w zasadzie na piaskach. Wykonanie takich rzeczy jest wykonalne w galerii handlowej Mall of the Emirates.

Pośród widoków godnych zobaczenia jest strefa Dubai Marina, która rozciąga się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Wzniesione są w tym miejscu drapacze chmur, galerie handlowe, sklepy i niesamowity trakt spacerowy, który po zapadnięciu zmroku odsłania pięknie oświetlony port.

Jeśli tylko zechcesz wypić kawę, musisz koniecznie odwiedzić pierwszą pijalnię kawy na świecie oferującą najwyższej klasy mleko wielbłądzie. Można również poczuć smak tego wyjątkowego przysmaku w formie lodów lub deserów.

Jeśli najbardziej zależy ci na znalezieniu nietypowych pamiątek, można odwiedzić Gold Souk i wynegocjować najkorzystniejszą cenę za złotą biżuterię.

Wartym zobaczenia miejscem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które kojarzą się z tym miastem jak nic innego. Są symbolem Dubaju iwchodzi na to kompleks dwóch wież, których podstawy to trójkąt: Emirates Towers Hotel oraz Emirates Office Tower.

Dubaj to synonim bogactwa także pod względem architektury. Burj Al-Arab czyli ikona tego miejsca stanowi możliwe że najbardziej rozpoznawalny na ziemi ciekawy hotel. Budowla ma kształt gigantycznego żagla. Jej wzniesienie wyznaczono na 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Wszyscy goście hotelu otrzymują w pakiecie nielimitowany niczym wstęp do atrakcji wodnych Wild Wadi. Hotel ten stanowi część całego kompleksu turystycznego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego charakterystycznych budowli jest ta w kształcie fali.

Będąc w tym miejscu zobaczymy również wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przywodzi na myśl zamek z bajki o Alladynie.

Warto również poświęcić chwilę czasu na przebycie Dubai Creek w sposób tradycyjny – przy użyciu drewnianej łodzi (abra) a także zjeść kolację w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. To miejsce jest złożone z plątaniny ciasnych uliczek odznaczających się wyjątkowym arabskim charakterem.

W dalszej kolejności warto wybrać się do Union House, a potem pojechać do Abu Dhabi, gdzie będziesz mieć możliwość zobaczenia największego meczetu w Emiratach, a poza tym, co doskonałe dla amatorów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu na świecie.

Popularnym i praktykowanym w mieście sportem są zawody wielbłądów, można powiedzieć, że to narodowy sport Arabów, więc nie powinno go zabraknąć nawet w tak nowoczesnym mieście. Dla spragnionych przygód, są opcje, żeby także udać się na pustynne safari i odbyć szalony rajd terenowy po pustynnych wydmach. Natomiast dla tych najbardziej śmiałych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który poleca się wykonać w pobliżu sztucznej palmy Palm Jumeirah.